Niedziela Męki Pańskiej – 5.04.2020

1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – czas rozważania tajemnic Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Powinny być czasem wyciszenia i refleksji oraz naszej szczególnej modlitwy. Jednocześnie prosimy, aby w związku z epidemią przestrzegać poleceń służb sanitarnych, by w różnych formach kultu nie uczestniczyło więcej, jak pięć osób, nie licząc duchownych.
2. Z bólem informujemy, że liturgie Triduum Paschalnego będą w tym roku sprawowane bez fizycznego udziału wiernych. Osoby, które zamówiły wcześniej intencje na Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego prosimy o zgłaszanie się do zakrystii przed sprawowaną liturgią.
3. Parafian zachęcamy do uczestniczenia w liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku o godz. 18.00 i Wigilii Paschalnej o godz. 19.00 transmitowanych z naszego Kościoła na naszej stronie internetowej (należy ją otworzyć i kliknąć na wydarzenie z danego dnia). i na FB. W Wielki Piątek zachęcamy do uczestniczenia w transmisji Drogi Krzyżowej prowadzonej przez papieża Franciszka o godz. 20.50.
4. W Wielki Czwartek będziemy obchodzić pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Przed południem biskupi naszej archidiecezji będą celebrować Mszę Krzyżma. Podczas tej liturgii zostaną poświęcone olej krzyżma i olej chorych. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz.18.00.
5. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Po liturgii czuwanie przy Grobie Pańskim. W piątek rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia – zachęcamy, by codziennie modlić się w domach Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.
6. W Wielką Sobotę Wigilia Paschalna o godz.19.00. Kościół będzie otwarty od godz. 7.00 do 22.00, z wyłączeniem wieczornej liturgii. Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski, w tym roku nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów w kościele. Prosimy, aby modlitwę przed wielkanocnym posiłkiem poprowadziła
najstarsza lub najbardziej szanowana osoba w rodzinie. Błogosławieństwo stołu jest umieszczone na naszej stronie
internetowej.
7. Msza Rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00. Procesja rezurekcyjna odbędzie się wewnątrz kościoła. Tego dnia nie będzie Mszy świętej o godz.7.00. i godz. 8.30. Pozostałe Msze według porządku niedzielnego. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i o godz. 20.00.
8. Róże Różańcowe i ludzi dobrej woli prosimy o modlitwę Różańcem w intencji służb medycznych, mundurowych i wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w walkę z epidemią oraz z prośbą o jej ustanie.
9. Nasza parafia jest utrzymywana z ofiar wiernych. Osoby, które chciałyby wesprzeć utrzymanie bieżącego funkcjonowania Parafii mogą dokonać przelewu na numer konta:
Parafia Rzymskokatolicka Św. Małgorzaty
Warszawska 121, 05-092 Łomianki
MBS Bank 95 8009 0007 0000 1791 2001 0001 lub Pekao S. A. 94 1240 2063 1111
0000 0203 4847, w tytule podając: „Darowizna na cele kultu religijnego, taca”. Taką
darowiznę – zgodnie z zasadami prawa – można odpisać od podatku.

V Niedziela Wielkiego Postu – 29.03.2020

 1. Przypominamy o dyspensie od obowiązku w udziale w niedzielnej Mszy świętej.
 2. W najbliższą środę 1.04. przypada 13. rocznica rozpoczęcia posługi arcybiskupiej przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
 3. W czwartek 2.04. będziemy obchodzić 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, jego orędownictwu polecajmy losy naszej Ojczyzny i świata, w tym trudnym czasie.
 4. Kościół górny pozostanie otwarty w tygodniu od 7.00 do 19.00, a w niedziele od 6.30 do 21.00, prosimy o przestrzeganie poleceń służb sanitarnych, przede wszystkim, o to aby w różnych formach kultu nie uczestniczyło więcej, jak pięć osób, nie licząc duchownych. Prosimy Was, byście byli odpowiedzialni i podporządkowali się poleceniom służb porządkowych, ale też sami zachowali czujność tak, by nasz Kościół mógł pozostać otwarty w ważnym czasie przygotowania paschalnego.
 5. W związku z powyższymi wymaganiami, nie wszyscy będą mogli wziąć udział we Mszach świętych, choć dalej będą sprawowane według normalnego porządku niedzielnego i tygodniowego.
 6. Kapłani będą spowiadać podczas wszystkich Mszy świętych w niedzielę, czyli o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 oraz o godz. 20.00.
 7. Kancelaria parafialna będzie nieczynna. W sprawach ważnych, prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 884 884 325.
 8. W związku z rozporządzeniem przypominamy, że na dzień dzisiejszy ceremonie pogrzebowe odbywają się w kościele dolnym z udziałem pięciu osób z najbliższej rodziny zmarłego.
 9. Pomimo zaistniałych trudności sytuacyjno-ekonomicznych prace związane z budową organów nadal trwają.
 10. Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy zmian terminów związanych z Sakramentami I Komunii św., rocznicy I Komunii Św. oraz Sakramentu Bierzmowania.
 11. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w naszych parafialnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 19.30 i do niedzielnej Mszy Św. o godz. 18.00, które będą transmitowane przez internet – więcej informacji na profilu FB parafii.
 12. Caritas nadal otacza pomocą najuboższych i potrzebujących z naszej wspólnoty parafialnej według stałego harmonogramu. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć Caritas w tej pomocy, prosimy o kontakt pod numer tel. 884 884 325.
 13. Nasza parafia jest utrzymywana z ofiar wiernych. Osoby, które chciałyby wesprzeć utrzymanie bieżącego funkcjonowania Parafii mogą dokonać przelewu na jedno z kont parafialnych:

MBS Bank 95 8009 0007 0000 1791 2001 0001

Pekao S. A. 94 1240 2063 1111 0000 0203 4847

W tytule należy podać: „Darowizna na cele kultu religijnego – taca”. Taką darowiznę – zgodnie z zasadami prawa – można odpisać od podatku.

Pozostajemy w jedności z Wami wszystkimi jednocząc się w modlitwie. Jako ludzie wiary ufamy, że Bóg nie opuści tych, których kocha. Opiece św. Małgorzaty powierzamy siebie i Was.

Proboszcz i duszpasterze Parafii Rzymskokatolickiej
Św. Małgorzaty w Łomiankach

       

Informacja o porządku liturgii w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22 marca 2020 r.

 

Informacja w sprawie porządku posługi liturgicznej w Parafii Św. Małgorzaty

w Łomiankach w dn. 15-29 marca 2020 (lub wedle potrzeby dłużej)

 

 1. Prosimy o szczególną jedność w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Przede wszystkim troszczmy się o modlitwę za siebie nawzajem, polecajmy zwłaszcza osoby chore, ale też całą służbę zdrowia i wszystkich zaangażowanych w niesienie pomocy innym. Szukajmy okazji do roztropnego niesienia takiej pomocy osobom starszym, zwłaszcza tym, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Pamiętajmy szczególnie o bezdomnych i tych, którzy wyciągną do nas rękę o pomoc.
 2. Stosujmy się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych w poczuciu odpowiedzialności za siebie i za innych ludzi.
 3. Jako duszpasterze wspólnoty parafii czujemy się zobowiązani, by wedle słów papieża Franciszka pozostać przy naszych parafianach i otoczyć ich duchową, w tym sakramentalną opieką.
 4. Prosimy, by w zgodzie z własnym sumieniem, ale też poczuciem odpowiedzialności społecznej i miłości braterskiej skorzystać z dyspensy naszego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego z obowiązku w udziale w niedzielnej Mszy świętej. O skorzystanie z dyspensy szczególnie prosimy osoby starsze, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby. Osoby, które nie wezmą udziału w tym trudnym czasie we Mszy w niedzielę nie popełniają grzechu. Korzystając z dyspensy, prosimy o zadbanie, by w skupieniu i z pobożnością obejrzeć/wysłuchać transmisję Mszy świętej:

7.00 – TVP Info

11.00 – TVP 1

11.00 – TVN24

13.00 – TVP Polonia

9.00 i  10.30 (dla dzieci) – Polsat News

9.00 i 19.00 – Polskie Radio PR1

Także w dni powszednie TVP będzie transmitować nabożeństwa. Od poniedziałku codziennie:

7 rano – TVP 1 (z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach)

20.00 – TVP 3 (z Jasnej Góry)

 

 1. W niedzielę, w trosce o spełnienie zalecenia, by w kościele nie przebywało jednocześnie więcej niż 50 osób, oprócz Mszy świętych w kościele górnym, które odbędą się o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 18.00 i 20.00 w razie konieczności będzie możliwość uczestniczenia w równoległej Mszy św. w kościele dolnym w tych samych godzinach. Msze święte będą krótsze (ok. pół godziny).
 2. Prosimy, by Komunię Świętą przyjmować wyłącznie do rąk. Należy położyć rękę lewą na prawej, tak by ksiądz położył Ciało Pańskie na lewej ręce, następnie nie odchodząc od księdza prawą ręką spożyć Ciało Pańskie. Sakrament spowiedzi będzie sprawowany podczas każdej Mszy świętej, ale tylko w górnym kościele.
 3. W tygodniu:

– wszystkie Msze święte będą sprawowane według normalnego porządku. Spowiedź w czasie wszystkich Mszy świętych.

– kancelaria parafialna jest ZAMKNIĘTA, w pilnych sprawach tj. Wiatyku lub zgłoszenia pogrzebu proszę dzwonić pod numer:  884 884 325;

Należy zadbać o to, aby pogrzeby były sprawowane bez większego udziału wiernych. Łącząc się w bólu z wiernymi, zachęcamy, aby do ustania pandemii w pogrzebach brała udział jedynie najbliższa rodzina, nie więcej niż 50 osób.

– wszystkie nabożeństwa wielkopostne i adoracje są ODWOŁANE. Proszę, aby Gorzkie Żale przeżywać w domu, rozważając tekst nabożeństwa. Podobnie uczyńmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

W/w wytyczne obowiązują do ODWOŁANIA.

 1. Zawieszone zostają spotkania wszystkich grup parafialnych.
 2. Ze względów sanitarnych prosimy o oddawanie czci Krzyżowi Świętemu przed głęboki ukłon lub przyklęknięcie. Prosimy o nie całowanie krzyża. Osuszone zostały kropielnice. Osoby, które chciałyby skorzystać z wody święconej powinny zgłosić się po Mszy świętej do zakrystii z własnym pojemnikiem. Ksiądz pobłogosławi wodę.

Z serca błogosławimy i zapewniamy o modlitewnej jedności!

Proboszcz i duszpasterze

 

                                                     OGŁOSZENIA PARAFIALNE  

                                         IV Niedziela Wielkiego Postu    22 III 2020

    

 1. We środę, 25 marca, przeżywamy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także dzień świętości życia. Co roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca możemy przyjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
  Ufamy, że ta modlitwa jest skuteczna i dziecko, wybrane przez Boga urodzi się! Czy masz gotowość podjęcia takiej modlitwy? 
  Msze Święte według jak w dzień powszedni.
 2. Ministranci, podobnie jak każdego roku, zapraszają do nabywania baranków cukrowych do święconek oraz palm wielkanocnych. Baranki i palmy będą wystawione w kruchcie i należność będzie składana do puszek.
 3. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia.

 

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa
i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet
w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

 1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
 2. osobom w podeszłym wieku,
  b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy Świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 1. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
 2. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
  b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
  c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
  d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon,
  bez kontaktu bezpośredniego,
  e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
  f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
  g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski,
  abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.
  Polecamy duszpasterzom:
 4. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
  b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
  c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
 5. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
 6. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają
  na terminy późniejsze,
  b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
  c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi,
np. poprzez pomoc w zakupach.

Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii.

Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.