II Konferencja dla kobiet

W podróży do źródeł kobiecej tożsamości.  Jak być kobietą silną i wspierającą? Jak wspierać bez dominacji i wywierania presji? Jak być kobietą zmieniającą świat?

Na pytania dotyczące kobiecej tożsamości, szukało odpowiedzi około 80 kobiet uczestniczących w konferencji, która odbyła się w ubiegłą sobotę w Łomiankach. W większości uczestniczkami spotkania były Panie z Łomianek, ale również z Warszawy, Krakowa i Lublina.

Konferencję „Kobietę wspierającą” poprowadziła znana i ceniona mówczyni Irena Neumueler, która w wielu miastach Polski prowadzi spotkania formacyjne i rozwojowe dla kobiet.

Sobotnie nauczanie prowadziło nas w kierunku poznawania istoty kobiecości, która odnajduje swoją siłę i spełnienie w bezinteresownej miłości – dawaniu siebie. Kobieta bowiem w swojej naturze jest matką nie tylko w znaczeniu fizycznym, ale jest rodzicielka życia. Zostałyśmy zachęcone, by sięgnąć do teksty Listu Apostolskiego do kobiet „O godności i powołaniu kobiety” Jana Pawła II, który napisał – „Kobieta jest mocna świadomością powierzenia jej człowieka zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może się ona znaleźć” (MD 30). Sięgając do źródeł antropologii chrześcijańskiej, na nowo nasza Prelegentka przypomniała o niezwykłej wartości kobiety i wyjątkowym zadaniu, jakie Stwórca przeznaczył jej w dziele stworzenia. W oparciu o historie kobiet ze Starego Testamentu poznałyśmy niezwykłe postaci wpływowych kobiet, których mądrość i odwaga w działaniu pozwalały zmieniać dzieje Izraela. „Dajemy wsparcie wtedy gdy kochamy” – mówiła Irena, inspirując kobiety do odczytywania Bożego zamysłu dla naszego życia, do wychodzenia ze strefy komfortu i zastoju, do podejmowania działań, by być światłem i wsparciem dla innych, szczególnie najbliższych.

Mądre wspieranie męża i towarzyszenie mu, podziw dla niego, było przedmiotem ostatniej, najbardziej dynamicznej konferencji, połączonej z warsztatami. W małych grupach mogłyśmy podzielić się własnym doświadczeniem wspierania swego męża w działaniu, w rozwoju, w dojrzewaniu do odpowiedzialności i męskości. Mogłyśmy porozmawiać o tym, jak pomagać swoim mężom w codzienności odnajdywać siłę i śmiałość potrzebną do podejmowania wyzwań stojących przed nimi.  

Na zakończenie, podczas mszy św. ksiądz Jacek Siekierski, proboszcz parafii św. Małgorzaty i duchowy opiekun kobiecej formacji parafialnej, jeszcze raz podkreślił ogromne zaufanie, jakim Bóg obdarzył kobietę – Maryję – powierzając jej Jezusa, Syna Bożego i tym samym całe dzieło zbawienia świata. Zwrócił uwagę również na fakt, że to kobiecie – Marii Magdalenie – jako pierwszej, Jezus ukazał się po zmartwychwstaniu, aby to ona zaniosła dobrą nowinę uczniom, a potem całemu światu.

„Pełne umocnienia i inspiracji wracamy do domu, aby nieść dobro drugiemu człowiekowi, dbając o swój rozwój osobisty i duchowy w pierwszej kolejności” – powiedziała Ania Kicinger, jedna z organizatorek spotkania. Kobieta, w dzisiejszych trudnych czasach jest szczególnie powołana, by nieść przebudzenie światu przez miłość, przez biologiczne i duchowe macierzyństwo i w ten sposób poszerzać przestrzeń Królestwa Bożego na ziemi. Nieść światło oraz nadzieję potrzebującym.

 

Facebook: @CenniejszaLomianki

Zobacz również

Triduum Paschalne

Rozpoczynamy TRIDUUM PASCHALNE, podczas którego będziemy celebrować mękę, śmierć i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Read More »