Triduum Paschalne

WIELKI CZWARTEK
Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jezus przed swoją męką objawia nam , jak bardzo nas kocha. Daje nam Eucharystię jako znak tej miłości, a kapłanów jako tych, którzy tą miłość nam przekazują….
W dniu Ich święta, życzymy im niesłabnącego żaru ducha w pracy dla Pana Jezusa, i dziękujemy, że są wśród nas, i dla nas.
Cieszymy się z przyjęcia do grona ministrantów nowych chłopców i serdecznie im gratulujemy. Księdzu proboszczowi dziękujemy za słowo o miłości, której owocem jest działanie na rzecz najbliższych nam osób. Niezapomniany pozostanie po czasie pandemii wspólnotowy wymiar przeżycia tej piękniej liturgii Wielkiego Czwartku. Wzruszającym momentem, był obrzęd umycia nóg 12- tu mężczyznom. W gronie „wybrańców” znaleźli się zaangażowani w życie naszego kościoła liderzy wspólnot i przedstawiciele służby liturgicznej. Jak zwykle piękną oprawę muzyczną zapewnił chór Parafialny, pod dyrekcją Jana Królaka.
WIELKI PIĄTEK
Kościół w tym dniu nie sprawuje Eucharystii. Jest to dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata. Liturgia Męki Pańskiej odbyła się o godz. 18.00. Po liturgii całonocne czuwanie przy Grobie Pańskim.
W piątek rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia.
 
Ksiądz Proboszcz, Jacek Siekierski opowiada o symbolice naszego parafialnego grobu Pańskiego.

„Nad grobem, umieszczono trzy obrazy, z których na środkowym, widnieją pierwsze słowa suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty,Nieśmiertelny”. Modlitwę tą przyzywamy w bardzo trudnych momentach w życiu świata, w życiu naszej Ojczyzny lub naszej wspólnoty parafialnej.
Po lewej stronie znajduje się literka P, która oznacza że Chrystus jest z nami wczoraj, dziś i jutro. Jest zawsze obecny. Kotwica symbolizuje walkę z dobra ze złem.
W środku, na dalszym planie widzimy krzyż , który jest symbolem, tego, co się wydarzyło w dziejach świata – połączenia między niebem a ziemią. Z tego krzyża wychodzą dwa promienie biało-czerwone, czyli Miłosierdzie Boże- które dokonało się w krzyżu. Świat został odkupiony Droga do Nieba została na nowo otwarta dla każdego człowieka.
Podłoga grobu jest wyłożona dwoma kolorami kwiatów , żółtymi i fioletowymi bratkami. Kolor żółty jest kolorem radości i kolorem życia, ale w tym roku, z racji szczególnej paschy w naszym małym miasteczku, kwiaty sa ułożone we flagę naszych braci z Ukrainy.
Na połączeniu tych kolorów ułożona jest zabytkowa, 200- letnia figura Pana Jezusa, niezwykle cenny zabytek parafialny. Figura symbolizuje tych co cierpią i ponieśli śmierć na Ukrainie. Jako chrześcijanie pokazujemy że śmierć nie trwa wiecznie, Głosimy Zmartwychwstanie Chrystusa. W środku, w centrum grobu, umieszczony jest Najświętszy Sakrament. Do dekoracji Grobu i ukwiecenia schodów użyto 1460 doniczek z kwiatami. Kwiaty symbolizują radość pokonania ciemności, choroby, cierpienia i śmierci.

„I rozpostarła swoje ramiona nad Grobem Pańskim biało-czerwona jakby otulić jeszcze chciała zbolałe ciało swojego Pana i z żółtych bratków całun utkany i błękit wokół dziwnie zapłakany tak zatopiona w ciszy czekania aż do Poranka Zmartwychwstania.” ( autor wiersza Krysia Sobczak )

WIELKA SOBOTA 
Czuwanie przy Bożym Grobie. O godz. 8.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię, a o 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Poświęcenie pokarmów od godz. 8.00 do 16.00. Święcenie pokarmów będzie odbywało się na zewnątrz kościoła. Ministranci będą rozprowadzali w tym czasie wodę święconą oraz sól egzorcyzmowaną. Sól egzorcyzmowana to jedno z sakramentaliów jakie daje nam Kościół. Sakramentalia przygotowują nas na przyjęcie łaski Bożej, uświęcają naszą codzienność i chronią nas od zagrożeń duchowych.
W Wielką Sobotę o godzinie 16.00, zapraszamy rodziców i dzieci na półgodzinne czuwanie przy grobie Pana Jezusa, które poprowadzi dziecięca schola.
Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę o godz. 19.00. Przychodzimy na nią ze świecami.
Zobacz również

Triduum Paschalne

Rozpoczynamy TRIDUUM PASCHALNE, podczas którego będziemy celebrować mękę, śmierć i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Read More »