Dzień Zaduszny

Co wiemy o Dniu Zadusznym? Czy czyściec to męki czy dar Boży? Jak możemy pomóc duszom czyśćcowym?
2 listopada katolicy obchodzą Dzień Zaduszny. Tego dnia Martyrologium Romanum mówi o wspomnieniu wszystkich wiernych zmarłych.
„Kościół, wspólna i kochająca matka, oddawszy należną cześć wszystkim swoim
dzieciom radującym się już w niebie, stara się teraz gorącymi modłami do Chrystusa, swego Pana i Oblubieńca przyjść z pomocą wszystkim jeszcze w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli wejść do społeczności z błogosławionymi w radości wiekuistej” – czytamy w księdze.
Kościół w tym dniu przypomina nam tajemnicę czyśćca i mobilizuje swoje dzieci na ziemi do niesienia pomocy braciom, którzy jej od nas potrzebują.
Jak należy rozumieć czyściec? Na ogół chrześcijanie czyściec wyobrażają sobie jako miejsce ogromnych mąk fizycznych. Pamiętajmy jednak, że to nie obóz koncentracyjny, ale DAR dobrego Ojca, który w ten sposób daje nam szansę do wyrównania należnych długów wobec sprawiedliwości Bożej. To miejsce i stan, w którym dusze sprawiedliwych, odszedłszy z tego świata w grzechach powszednich lub nieodpokutowanych, cierpią męki dopóki nie zostaną oczyszczone. Naturę tych cierpień najlepiej wyjaśniła św. Katarzyna Genueńska, mówiąc o męce jako rozłące z miłością.
Święto Zaduszek zapoczątkował święty Odylion, opat słynnego klasztoru benedyktynów w Cluny, we Francji. Ustanowił je w 998 roku dla swojego klasztoru. Inicjatywę tę rychło przejęły inne klasztory. Od XIII wieku stało się ono w Kościele rzymskim zwyczajem powszechnym. Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku, zaś Sobór Trydencki w 1563 roku orzekł nie tylko istnienie czyśćca, ale także prawdę, że możemy duszom w czyśćcu pomagać. I to jest niesamowite! To właśnie w nasze ręce Pan Bóg złożył losy naszych
braci i sióstr. Do dyspozycji mamy potężne środki. Aby duszom czyśćcowym
nieść pomoc skuteczną ofiarowujmy Msze święte, Komunie, odpusty, umartwienia i modlitwy zwane wypominkami. Powszechne są Msze święte gregoriańskie. Istnieje przekonanie, że po ich odprawieniu, tj. 30 mszy po kolei przez 30 dni, Pan Bóg uwalnia duszę z czyśćca i wprowadza ją do chwały wiecznej. W naszym kościele parafialnym jest już dostępna księga intencji mszalnych na przyszły rok. W pierwszej kolejności przyjmujemy intencje na Msze święte gregoriańskie za zmarłych. Na ten rok można też składać intencje na listopad i grudzień. Osoby zainteresowane zapraszamy do zakrystii, a w tygodniu do kancelarii.

Zobacz również

Dzień Zaduszny

Co wiemy o Dniu Zadusznym? Czy czyściec to męki czy dar Boży? Jak możemy pomóc duszom czyśćcowym?

Read More »