Radosne imieniny świętej Małgorzaty

W niedzielę, 9 lipca, na terenie naszej parafii pod wezwaniem świętej Małgorzaty odbył się niezwykle radosny piknik parafialny, który zgromadził liczne rodziny i mieszkańców wspólnoty. Było to wyjątkowe święto, które rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej współkoncelebrowanej przez naszego księdza proboszcza, Dariusza Koska, księdza prałata Marka Kiliszka, księdza kanonika dr. Michała Turkowskiego, księdza prałata Kazimierza Zoch-Chrabałowskiego oraz ojca Luca Bovio z Kiełpina w obecności księży z dekanatu na czele z księdzem prałatem Tadeuszem Bazylewiczem.

Eucharystia była zarówno inauguracją obchodów imienin świętej Małgorzaty, jak i festynu parafialnego. Wzruszającą homilię wygłosił wybitny ksiądz profesor Marka Kiliszka, który przypomniał nam historię naszej parafii oraz fascynujące życie naszej patronki. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że jako najstarsza społeczność w Łomiankach spotykamy się po raz 465. Nasz obecny kościół służy nam już od 1988 roku, i od tej pory odprawiamy w nim Eucharystię.

Warto podkreślić niesamowitą historię życia świętej Małgorzaty. Pochodziła z bogatej syryjskiej rodziny, ale po śmierci mamy została oddana na wychowanie w ręce zwykłych ludzi. To właśnie dzięki tej chrześcijańskiej rodzinie, zetknęła się z wiarą. Młoda Małgorzata stała się wyznawczynią Chrystusa, co wzbudziło niezadowolenie u jej biologicznego ojca. Niestety, próbował on zmusić ją do wyrzeczenia się swojej wiary i poddał ją nawet torturom. Ostatecznie, Małgorzata zmarła męczeńską śmiercią na przełomie III i IV wieku.

Święta Małgorzata jest jedną z czterech wielkich dziewic Kościoła i jej kult jest równie poważany jak kult tak wielkich męczenników, jak święty Piotr lub Paweł. Była ona wierna Chrystusowi, co stało się fundamentem dla życia Kościoła.

Nie zabrakło także okazji do świętowania jubileuszy. Podczas Mszy Świętej, uczciliśmy wyjątkowy jubileusz 80. urodzin naszego ukochanego księdza profesora Marka Kiliszka. Ksiądz kanonik dr Michał Turkowski złożył mu życzenia błogosławieństwa w imieniu kurii, a członkowie wspólnoty straży honorowej zaskoczyły wszystkich okazałym tortem dla jubilata. W swojej przemowie, ksiądz Turkowski wspomniał o swoim pobycie w parafii łomiankowskiej  pod twardą ręką księdza profesora, wyrażając wdzięczność za wspólnie spędzone chwile. Docenił połączenie naukowego umysłu profesora z sercem wrażliwym na drugiego człowieka. W modlitwie wiernych modliliśmy się w intencji księdza Marka z okazji jego 80. urodzin oraz jubileuszu 55 lat posługi kapłańskiej, a także za zdrowie dla księdza Jacka Siekierskiego i wszystkich naszych parafian.

Po uroczystej mszy świętej, razem z oprawą muzyczną góralskiego zespołu Artura i Jadwigi Bocianowskich z Rokicin Podhalańskich, celebrowaliśmy święto patronki, dziękując za dar życia i wspólnoty oraz prosząc o dalsze błogosławieństwo.

Nasza okolica kościoła ożyła radosnym gwarem i śmiechem dzieci, dla których przygotowano wyjątkowe atrakcje. Dmuchane zjeżdżalnie stały się miejscem entuzjastycznej zabawy, a młodzi artyści cieszyli się malowaniem barwnych buziek i tworzeniem kształtów z masy żelowej, zachwycając swoimi twórczymi pracami rodziców.

Nie tylko najmłodsi, ale także dorośli mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach. Osoby zainteresowane pielęgnacją ciała i zdrowiem tworzyły swoje ziołowe kompozycje do domowego SPA, a miłośnicy czytania mieli do dyspozycji stoiska z różnorodnymi książkami. Ozdoby prezentowane na stoiskach cieszyły oko i wpływały na kreatywność uczestników.

Niezapomniane wrażenia zapewniło także pyszne jedzenie. Na grillu piekły się soczyste kiełbaski i góralskie specjały, które rozbudzały apetyt wszystkich uczestników. Nie można było także oprzeć się tradycyjnie przygotowanemu bigosowi, który zachwycał smakoszy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia i wspólnie uczestniczyli w świętowaniu imienin naszej patronki. Zachęcamy do odwiedzenia naszej parafialnej strony internetowej, aby dowiedzieć się więcej o historii świętej Małgorzaty i życiu naszej parafii! Chwała Panu!
Zobacz również

Boże Ciało

„Nie zostawię Was sierotami, ale będę z Wami aż do skończenia świata”. Boże Ciało A.D. 2023 w parafii św. Małgorzaty w Łomiankach

Read More »