Ogłoszenia

I Niedziela Adwentu
27 listopada 2022r.

1. Rozpoczynając czas Adwentu, chcemy przygotować się na ostateczne spotkanie z Panem. Jezus, który zapowiada swoje powtórne przyjście, pragnie wyrwać nas z duchowej ospałości i wzywa do czujności. Niech udział w Eucharystii budzi naszą gotowość na spotkanie z Chrystusem i rozpala pragnienie życia ukierunkowanego na Bożą chwałę.
2. Dziś I Niedziela Adwentu – okresu pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Będziemy go przeżywać pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
3. Rozpoczynamy dziś również parafialne rekolekcje adwentowe. Prowadzi je dla nas ks. Jerzy Oględzki. Rekolekcje potrwają do środy. Nauki rekolekcyjne głoszone są w dzisiejszą niedzielę na wszystkich Mszach Świętych, a w tygodniu: na roratach o godz. 6.30, na Mszach św. o godz. 9.00, 17.00 i 18.30 oraz o godz. 20.00. W poniedziałek i wtorek o godz. 20.00 odbędzie się nauka rekolekcyjna, a w środę Msza św. z nauką rekolekcyjną.
4. Zachęcamy do skorzystania z rekolekcyjnej spowiedzi. Spowiadamy codziennie, podczas każdej mszy świętej.
5. Przez cały adwent zapraszamy na msze św. roratnie – maryjne Msze święte sprawowane tradycyjnie o brzasku dnia. W naszym kościele będą się one odbywały w dni powszednie o godz. 6.30. W adwencie nie będzie więc w dni powszednie Mszy św. o godz. 7.00. Na roraty szczególnie zapraszamy dzieci, aby wspólnie towarzyszyć przychodzącemu do nas Dzieciątku Jezus i słuchać opowieści świętego Dziadka Joachima.
6. W kruchcie kościoła, w zakrystii, a w tygodniu również w kancelarii parafialnej, możemy zaopatrzyć się w opłatki i sianko na stół wigilijny, a także w świece Caritasu – Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Za każdą ofiarę poprzez którą wspomożemy dzieci z uboższych Rodzin i młodzież udającą się na Światowe Dni Młodzieży
– składamy serdeczne Bóg zapłać.
7. Dziś przypada ostatnia niedziela miesiąca. Ofiary zebrane na tacę są przeznaczone na cele gospodarcze naszej parafii.Za każdy dar z serca płynące Bóg zapłać.
8. W środę 30 listopada obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, a w sobotę 3 grudnia – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, kapłana.
9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek miesiąca – 2 grudnia, całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele, która potrwa do godziny 6.30 w sobotę. Zainteresowane osoby prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę adoracji, aby zapewnić jej ciągłość. Zapisy na adorację, przyjmujemy w zakrystii.
10. Jest dostępna księga intencji mszalnych na przyszły rok. Są ponadto dostępne wolne intencje Mszy Świętych na grudzień tego roku. Osoby zainteresowane zapraszamy do zakrystii, a w tygodniu do kancelarii parafialnej.
11. Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza na nocne czuwanie modlitewne na Jasnej Górze, które odbędzie się w dniach 10 – 11 grudnia br. Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł. Zapisy do dnia 4 grudnia na numery telefonów podane w gablotce z ogłoszeniami.
12. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia z darem modlitwy.

Czy Jezus był patriotą? Msza święta za Ojczyznę

11 listopada br. w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty w Łomiankach została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Msza zainaugurowała łomiankowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Wierni, za wstawiennictwem św. Marcina, patrona liturgicznego dnia 11 listopada, modlili się o potrzebne dary dla Ojczyzny. Ks. proboszcz Dariusz Kosk przywitał wszystkich zgromadzonych, w tym przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, kombatantów i harcerzy. W homilii podkreślał, że patriotyzm to postawa miłości i przywiązanie do Ojczyzny, umiejętność przekładania dobra wyższego nad swoje osobiste plany i potrzeby. Postawił również pytanie „czy Jezus był patriotą?”. – W ewangelii powiedziane jest, że Jego królestwo nie jest z tego świata. To nie dyskwalifikuje Jezusa jako patrioty. Wręcz przeciwnie… Wyrósł w tradycji żydowskiej, miał ogromnie przywiązanie do tradycji oraz do wszystkich żydowskich wartości. Płakał nad swoją Ojczyzną i ubolewał, że nie rozpoznało nawiedzenia proroków. Jezus w istocie jest prawdziwym patriotą – rozważał ks. Kosk.

Mszę świętą uświetniła oprawa muzyczna chóru parafialnego i obecność pocztów sztandarowych oraz skautów.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele władz i instytucji lokalnych składali kwiaty przy pomniku znajdującym się w przed kościołem powstałym 4 lata temu z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Po części oficjalnej spod kościoła wyruszył pochód z polską kilkunastometrową flagą, którą dumnie trzymali mieszkańcy na czele z zuchami i harcerzami ze Szczepu 462 im. Batalionu Zośka z Łomianek, który dotarł do Centrum Kultury. Tam właśnie w ramach świętowania zagrała Łomiankowska Orkiestra Kameralna z gościnnym występem tenora Adama Sławińskiego. Ponadto przy scenie plenerowej Centrum miał miejsce piknik z poczęstunkiem i animacjami dla dzieci, zorganizowany przez łomiankowski szczep ZHP. Ostatnim punktem świętowania w naszej gminie był wspólnie zatańczony ulicami Osiedla Buraków „Niepodległościowy Polonez” zorganizowany przez zarząd osiedla. 

 HISTORIA ORGANÓW FIRMY DETLEFA KLEUKERA
Organy zostały zbudowane w 1963 r. przez organmistrza Detlefa Kleukera (Brackwede). Jest to instrument skrzyniowy, posiadający wiatrownice klapowo-zasuwowe z głównym miechem pływakowym oraz miechami wyrównawczymi. Ma 37 rejestrów na 3 manuałach (klawiaturach ręcznych) i pedał. Traktury gry pozytywu plecowego (Rückpositiv), głównego (Hauptwerk), Brustwerku i pedału są mechaniczne, natomiast traktura Echa, zarówno gry jak i rejestrów jest elektryczna.
Ogólna liczba piszczałek to 2706 sztuk, w tym 136 drewnianych. Brustwerk wyposażony jest w drzwi na zawiasach, które są uruchamiane pedałem, natomiast szafa ekspresyjna (Echo) zamykana jest żaluzją. W 1996 r. organmistrz z Husum, Lothar E. Banzhaf, dzięki indywidualnej darowiźnie honorowej obywatelki Husum Irene Thordsen, dodał do tych organów Echowerk bez własnej klawiatury, a wyższy rejestr z sekcji pedałowej (pierwotnie Oktav-Cornett II 2′+1′) zastąpił przez głos podstawowy Gedackt 8′.
Rozbudowę zainaugurowano podczas uroczystego nabożeństwa w Święto Dziękczynienia 6 października 1996 r. W marcu 2019 r. instrument został zdemontowany przez polską firmę organmistrzowską i przewieziony do Warszawy w celu ponownego zainstalowania.
ZAKUP, TRANSLOKACJA I MONTAŻ ORGANÓW Z NIEMIEC DO PARAFII

W ŁOMIANKACH
W 2019 r. – dzięki staraniom księdza Proboszcza Jacka Siekierskiego, firmy
Ladach oraz ofiarności parafian i dobroczyńców – organy zostały zakupione przez
parafię św. Małgorzaty w Łomiankach. W marcu 2019 r. w kościele protestanckim św.
Marii w Husum (w północnych Niemczech) każdy element instrumentu został
dokładnie i odpowiednio sfotografowany,a następnie zdemontowany przez polską
firmę organmistrzowską Krzysztofa Grygowicza. W kolejnym kroku organy
odpowiednio zabezpieczono, przygotowano do transportu i przewieziono do
Polski. Przez około rok piszczałki oraz wszystkie elementy całego instrumentu
przechowywane były w magazynie firmy Pana Mirosława Szemraja w Sadowej.
Na początku 2020 r. – przy pomocy pracowników firmy organmistrzowskiej
Krzysztofa Grygowicza oraz parafian – wszystkie elementy organów zostały
wniesione na chór kościoła św. Małgorzaty. W latach 2020-2022, po należytym
przygotowaniu, instrument był instalowany w obecnym miejscu przez firmę
organmistrzowską Krzysztofa Grygowicza z Tarczyna. Pierwszych kilka głosów z
sekcji pozytywu (część organów umieszczona na środku balustrady chóru) można
było usłyszeć na zakończenie Mszy Świętej podczas Wielkanocy 2020 r.
Oficjalnie, ze wszystkimi zainstalowanymi głosami, nowe organy w kościele św.
Małgorzaty w Łomiankach zagrały w Wielki Czwartek podczas Świętego Triduum
Paschalnego w 2021 r. z towarzyszeniem chóru parafialnego Cantores Sanctae
Margaretae.

 POŚWIĘCENIE ORGANÓW

– W rycie poświęcenia organów jest zawarta bardzo głęboka treść nawiązująca do głosów harmonii, która powinna istnieć też wśród ludzi. Poświęcenie organów jest w parafii zawsze jakimś końcem, zwieńczeniem wystrajania kościoła. Przez cały czas budowaliście wspólnotę kościoła żywego na wzór harmonii jaką mają w sobie organy. Przykład tej harmonii daliście w ostatnim czasie, i byliśmy w diecezji z Was bardzo dumni. Zasłynęliście na całą Polskę tym, że byliście parafią, która potrafiła bardzo szybko zorganizować przyjęcie ludzi do swoich domów. Harmonijna okazała się ta współpraca – podkreślał do zgromadzonych Ks. Kazimierz Kardynał Nycz podczas mszy świętej 12 czerwca br. o godz. 18:00, której przewodniczył. Odbyła się wówczas długo wyczekiwana uroczystość poświęcenia nowych organów w parafii św. Małgorzaty w Łomiankach.

– Zagraliście jak te organy – z dobrym organistą. Trzeba pamiętać o tym organiście, księdzu Jacku Siekierskim, za którego się dzisiaj modlimy w tej mszy świętej. Jesteście przykładem jak może wyglądać harmonijna współpraca ludzi i instytucji, za co jestem Wam wdzięczny i za co chciałbym podziękować. Życzę Wam, aby ta współpraca trwała i się rozwijała – mówił kard. Nycz dziękując całej społeczności parafialnej za świadectwo miłosierdzia i harmonijnej współpracy w dziele pomocy Ukrainie. Podkreślił przy tym, że cała Archidiecezja Warszawska czuje wielką dumę i wdzięczność mieszkańcom Łomianek.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele lokalnej władzy: Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak, dr. hab. Bartosz Jakubczak profesor z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto byli również m.in.: dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Łomiankach dr Lucjusz Pinkosz, ksiądz Michał Turkowski, ksiądz Marcin Szczerbiński, dyrektor Kolegium Świętej rodziny dr. Andrzej Mazan, byli organiści pracujący przed laty w parafii św. Małgorzaty: p. Elżbieta Pyszyńska i p. Marcin Szynkielewski oraz przedstawiciele Salezjańskiej Rodziny Zakonnej i Siostry Niepokalanki z Burakowa. Przybyłych powitał administrator parafii ksiądz Sławomir Hermanowicz. 

Uroczystość dopełniła przepiękna oprawa 60-osobowego chóru pod dyrekcją parafialnego dyrygenta Jana Królaka, Marty Konfederak z Dąbrowy i Piotra Stawarskiego wraz z artystami z Konstancina-Jeziornej.

Próby sekcyjne i przygotowania chórów z Burakowa, Dąbrowy, Konstancina, Łomianek i Izabelina trwały wiele tygodni. – A wszystko po to, by na koniec wspólnie, połączonymi siłami wraz z instrumentalistami zaśpiewać na uroczystości poświęcenia organów. Ludzie byli wzruszeni pięknem muzyki i sztuki, która na ten wieczór po raz kolejny zamieniła kościół parafialny św. Małgorzaty w wyjątkową salę koncertową – zaznacza parafianka Anita Marczułajtis-Łodzińska.

Wydarzenie zakończył koncert inauguracyjny w wykonaniu chóru, instrumentalistów, organistów: dr hab. Bartosza Jakubczaka oraz Jana Królaka, jednocześnie wychowanka Uniwersytetu i pana profesora Bartosza. Po tej niecodziennej uczcie duchowej, w atmosferze radości i dumy, goście udali się na agapę do parafialnej kawiarenki „Cafe Bosko”.

MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELA
7:00, 8:30, 10:00 (suma parafialna)
11:30 (Msz. święta z udziałem dzieci)
13:00( Msz. Święta z sakramentem Chrztu Świętego)
18:00, 20:00
DNI POWSZEDNIE
7:00, 17:00 (poza okresem wakacyjnym)
18:30 
( w soboty z formularza niedzielnego)

SPOWIEDŹ

Sakrament pojednania sprawowany jest w dni powszednie oraz w niedzielę podczas każdej Mszy Świętej.

kancelaria parafialna 

PN-CZW.: 10.00-12.00/16.00-18.00
PT: 10.00-12.00/17.00-19.00

W SOBOTY, ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI KANCELARIA NIECZYNNA

TEL.: (022) 751 10 04, 884 884 325 
(Telefony czynne w godzinach pracy kancelarii)
EMAIL: lomiankiparafia@gmail.com

KONTA PARAFIALNE

Konto PARAFIALNE
95 8009 0007 0000 1791 2001 0001 

Opłaty CMENTARZ
30 8009 0007 0000 1791 2001 0104

Konto CARITAS
03 8009 0007 0000 1791 2001 0105

27.11.2022 – I Niedziela Adwentu- Rekolekcje parafialne

 

7.00

Za + Irenę w 20 r.śm, Wacława, Małgorzatę JABŁOŃSKICH

8.30

O cud uzdrowienia wewnętrznego dla Natalii i potrzebne łaski dla niej i jej rodziny oraz za zmarłych rodziców: + Martę i Czesława NISZCZOTA i brata Ryszarda

10.00

Za + Martę BARTKOWSKĄ w 74 r.śm

10.00

Za + Józefa, Reginę, Jana RACINOWSKICH i Władysława SOWĘ

11.30

Za + Aleksandra PIĄTKIEWICZA

13.00

Msza Św. zbiorowa za wstawiennictwem Św. Małgorzaty D.M.

 1. O zakończenie wojny i pokój na Ukrainie

 2. Za darczyńców i wolontariuszy wspierających Centrum Pomocy Ukrainie działające w naszej parafii

 3. Za wst. Św. Małgorzaty i Św. Rity o cud uzdrowienia dla X. Jacka Siekierskiego

 4. W int. męża o zdrowie, pomoc i prowadzenie w życiu zawodowym oraz Bożą opiekę dla synów

 5. O Boże Błogosławieństwo dla Marty i zatrzymanie choroby

 6. O zdrowie dla Magdaleny i jej rodziny

 7. O cud uzdrowienia z choroby nowotworowej dla Dariusza Gonta i Boże umocnienie dla jego rodziny

 8. O łaskę wiary dla Elżbiety

 9. Za + Leopolda GRZYBOWSKIEGO w rocznicę urodzin

 10. Za + Józefa PIETRZKO w 1 r.śm

 11. Za Zm z rodz + SZUBÓW, DUBIELÓW, MILEWSKICH i dusze w czyśćcu cierpiące

 12. Za + Piotra POGORZELSKIEGO i CR POGORZELSKICH, NICZYPORUK oraz za + Stanisława OŁOWSKIEGO

 13. Miesiąc po pogrzebie: za + Zygmunta MARCZAKA, Tadeusza DĄBROWSKIEGO

18.00

W int dziękczynnej za Alicję z prośbą o Boże błogosławieństwo,

opiekę Matki Bożej i dary Ducha Świętego

20.00

Za + Sławomira (m) CHABERKA / greg

28.11.2022 – Poniedziałek rekolekcje parafialne

 

29.11.2022 – Wtorek

rekolekcje parafialne

 

6.30

Za + Sławomira (m) CHABERKA / greg

 

6.30

Za + Sławomira (m) CHABERKA / greg

6.30

W int. Anny i Krzysztofa o Boże błogosławieństwo i prowadzenie w życiu

 

6.30

Za Parafian

6.30

Za + Sławomira (m) CHABERKA / greg

   

9.00

Za + Janisławę KRÓL

 

9.00

Za + Czesława, Władysławę, Jolantę SIKORSKICH

12.00

POGRZEB + Henryk WOYKE k.g /cm.kom

   

17.00

O zdrowie dla Ani i potrzebne łaski dla niej

 

17.00

Za dusze w czyśćcu cierpiące

17.00

Za Zm z rodz + SZUBÓW, DUBIELÓW, MILEWSKICH i dusze w czyśćcu cierpiące

 

17.00

Za Zm z rodz + SZUBÓW, DUBIELÓW, MILEWSKICH i dusze w czyśćcu cierpiące

     

18.30

Za + Tadeusza ŚLUBOWSKIEGO, Helenę, Krystynę, Ryszarda OSTASZEWSKICH i CR

 

18.30

Za + Bogdana SZYMAŃSKIEGO i CR SZYMAŃSKICH i PIEKARSKIECH

18.30

Za + Krystynę KOSTRZEWĘ w 2 r.śm

 

18.30

Za Zdzisławę DUDZIUK i Zygmunta DUDZIUKA

20.00

Nauka rekolekcyjna / bez mszy św/

 

20.00

Nauka rekolekcyjna / bez mszy św/

  

30.11.2022 – Środa

rekolekcje parafialne

 

01.12.2022 – I Czwartek m-ca

 

6.30

Za + Sławomira (m) CHABERKA / greg 30

 

6.30

Wypełnienie woli Bożej

6.30

Za + Andrzeja ABRAMA w dniu imienin

 

6.30

WOLNA

9.00

Za + Jana ŻURKIEWICZA w 29 r.śm

   
     

17.00

Msza św. wspólna do MBNP

 

17.00

W Int. Wsp Krwi Chrystusa

17.00

O Boże blog dla Andrzeja w dniu imenin

 

17.00

Za + Mirosławę ZAWISTOWSKĄ /greg 1

     

18.30

WOLNA

 

18.30

O powrót do zdrowia da Tymka

18.30

Za Zm z rodz + SZUBÓW, DUBIELÓW, MILEWSKICH i dusze w czyśćcu cierpiące

 

18.30

Za Zm z rodz + SZUBÓW, DUBIELÓW, MILEWSKICH i dusze w czyśćcu cierpiące

20.00

int od Pawła za grzech w rodzinie

   
  

02.12.2022 – I Piątek m-ca

 

03.12.2022 – I Sobota m-ca

 

6.30

WOLNA

 

6.30

W int. Radia Maryja

6.30

WOLNA

 

6.30

Za + Waldemara SADKOWSKIEGO

     

9.00

Msza św. wspólna za zmarłych

   
     

17.00

W int wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

 

17.00

W int. Wsp Żywego Różańca

17.00

Za + Bibiannę i Kazimierza RUSIECKICH

 

17.00

Za + Mirosławę ZAWISTOWSKĄ /greg

     

18.30

Za + Mirosławę ZAWISTOWSKĄ /greg

 

18.30

 

18.30

W int. małżeństwa Katarzyny i Michała z prośbą o Boże błog i dalszą opiekę

 

18.30

Za + Marię MAMAJ, Hannę ŻUK, Janinę i Włodzimierza BOGDAŃSKICH