Relikwie Świętej Rity

W Parafii św. Małgorzaty odbyło się uroczyste wprowadzenia do kościoła relikwii św. Rity. Mszy Św. przewodniczył ks. biskup Michał Janocha.
Wprowadzenie relikwii nastąpiło w szczególnym czasie Wielkopostnych rekolekcji, podczas, których rozważane było życie Rity. Życie, które jak podkreślił ks. bp. Michał Janocha, nie było życiem, które sobie wymarzyła. Trudne małżeństwo, zakończone straszną śmiercią męża, zamordowanego w wyniku rozdzierających Umbrię walk pomiędzy gibelinami a gwelfami. Następnie strach o los synów, którzy postanowili pomścić ojca a których ostatecznie zabiera z tego świata epidemia. Jej życie było pełne bólu i cierpienia, ale z tego bólu zrodziło się ogromne dobro, które trwa po dziś dzień. Biskup zwrócił nam uwagę, że to właśnie jest pascha. Ze zła, z grzechu rodzi się dobro. Tego świadkami jesteśmy dzisiaj wszyscy. Na podwalinach wojny, powstają wspaniałe dzieła, inicjatywy na rzecz drugiego człowieka, rodzi się bezinteresowna pomoc. I tu Biskup robi odniesienie do róży, będącej symbolem św. Rity. Róża tak jak i życie nie jest dla nas, ma sprawiać radość innym, nieść im wsparcie. Róży nie kupujemy dla siebie ale aby okazać pamięć, wywołać uśmiech u innej osoby. Tak też należy traktować nasze życie, które trzeba rozdać jak chleb. Jesteśmy świadkami jak okrutna wojna stała się impulsem do powstania w parafiach spontanicznych inicjatyw pomocowych, na rzecz jej ofiar a których przykładem jest nasze Centrum Pomocy Ukrainie
Nasz strach, lęk należy przekuć w coś dobrego i oddać modlitwie. Mamy teraz u siebie patronkę spraw trudnych i beznadziejnych, zawierzmy jej więc trudną sytuację międzynarodową, ale i nasze prywatne, trudne sytuacje. Niech to, że mamy u nas w Parafii św. Małgorzaty jej relikwie będzie dla nas otuchą

Relikwie Świętej Rity. Co one oznaczają dla nas ?

Pocieszenie dla chorych i cierpiących.

Eucharystia i różaniec

Symbol róży

Patronka spraw trudnych

Zobacz również