Święta Rita

Święta Rita z Cascia, znana również jako Rita z Umbrii, była włoską katolicką zakonnicą i świętą Kościoła katolickiego. Oto jej historia:
Rita urodziła się około 1381 roku w Roccaporena, we włoskiej Umbrii. Wychowała się w głęboko religijnej rodzinie i jako młoda dziewczyna pragnęła wstąpić do klasztoru, ale została zmuszona przez swoich rodziców do małżeństwa z mężczyzną o imieniu Paolo Mancini. Związek ten nie był szczęśliwy, a mąż Rity był znany ze swojej agresji i nielegalnych działań.Mimo trudności Rita pozostała oddana swojemu mężowi, za co została nagrodzona cudem nawrócenia go na drogę chrześcijaństwa. Jej mąż porzucił przestępczą działalność i skupił się na prowadzeniu uczciwego życia. Jednak ich sytuacja była nadal trudna, ponieważ rodzina Mancini była zaangażowana w krwawą wendettę, która zagrażała życiu Rity. W 1440 roku, po latach próśb i modlitw, mąż Rity został zamordowany przez swoich wrogów. Rita, zamiast chcieć zemsty, modliła się za ich nawrócenie i przebaczenie. Jej pokój i miłość do wrogów stały się dowodem jej wielkiej wiary i cnót chrześcijańskich. Po śmierci męża Rita wyraziła chęć wstąpienia do klasztoru Augustianek, ale spotkała się z oporem ze strony zakonu, który obawiał się zemsty rodziny Mancini za jej wybór. Jednak dzięki modlitwie i interwencji świętych obiektów Rita ostatecznie została przyjęta do klasztoru w Cascia. Rita żyła w klasztorze przez około 40 lat, oddając się modlitwie, pokucie i służbie bliźnim. Znana była ze swojego głębokiego życia modlitwy i kontemplacji oraz daru przepowiadania i uzdrawiania. Wspierana przez swoją wiarę i oddanie Bogu, Rita przeszła przez różne próby, w tym chwilami fizycznego cierpienia. Zmarła 22 maja 1457 roku w Cascia, a jej życie pozostawiło trwały wpływ na wspólnotę klasztoru i ludzi, którzy o niej słyszeli. Święta Rita została kanonizowana przez Kościół katolicki i oficjalnie ogłoszona świętą przez papieża Leona XIII 24 maja 1900 roku. Jest uznawana za patronkę beznadziejnych spraw i spraw trudnych, a także uciekinierów i sytuacji rozpaczliwych. Jej kult i czczenie rozprzestrzeniły się na różnych stronach świata, a świątynie, szkoły i inne instytucje katolickie zostały nazwane na jej cześć. Święta Rita nadal jest popularna i szanowana wśród katolików do dziś.

W Parafii św. Małgorzaty odbyło się uroczyste wprowadzenia do kościoła relikwii św. Rity. Mszy Św. przewodniczył ks. biskup Michał Janocha.
Wprowadzenie relikwii nastąpiło w szczególnym czasie Wielkopostnych rekolekcji, podczas, których rozważane było życie Rity. Życie, które jak podkreślił ks. bp. Michał Janocha, nie było życiem, które sobie wymarzyła. Trudne małżeństwo, zakończone straszną śmiercią męża, zamordowanego w wyniku rozdzierających Umbrię walk pomiędzy gibelinami a gwelfami. Następnie strach o los synów, którzy postanowili pomścić ojca a których ostatecznie zabiera z tego świata epidemia. Jej życie było pełne bólu i cierpienia, ale z tego bólu zrodziło się ogromne dobro, które trwa po dziś dzień. Biskup zwrócił nam uwagę, że to właśnie jest pascha. Ze zła, z grzechu rodzi się dobro. Tego świadkami jesteśmy dzisiaj wszyscy. Na podwalinach wojny, powstają wspaniałe dzieła, inicjatywy na rzecz drugiego człowieka, rodzi się bezinteresowna pomoc. I tu Biskup robi odniesienie do róży, będącej symbolem św. Rity. Róża tak jak i życie nie jest dla nas, ma sprawiać radość innym, nieść im wsparcie. Róży nie kupujemy dla siebie ale aby okazać pamięć, wywołać uśmiech u innej osoby. Tak też należy traktować nasze życie, które trzeba rozdać jak chleb. Jesteśmy świadkami jak okrutna wojna stała się impulsem do powstania w parafiach spontanicznych inicjatyw pomocowych, na rzecz jej ofiar a których przykładem jest nasze Centrum Pomocy Ukrainie
Nasz strach, lęk należy przekuć w coś dobrego i oddać modlitwie. Mamy teraz u siebie patronkę spraw trudnych i beznadziejnych, zawierzmy jej więc trudną sytuację międzynarodową, ale i nasze prywatne, trudne sytuacje. Niech to, że mamy u nas w Parafii św. Małgorzaty jej relikwie będzie dla nas otuchą

Relikwie Świętej Rity. Co one oznaczają dla nas ?

Pocieszenie dla chorych i cierpiących.

Eucharystia i różaniec

Symbol róży

Patronka spraw trudnych

Zobacz również

Boże Ciało

„Nie zostawię Was sierotami, ale będę z Wami aż do skończenia świata”. Boże Ciało A.D. 2023 w parafii św. Małgorzaty w Łomiankach

Read More »